Grefsen og Disen velhus, som også kalles Svetter’n er et stort og fint selskapslokale for alt fra bryllup og konfirmasjon, til jubileer og firmaarrangementer.
Selskapslokalet er på 100m2, har tilknyttet kjøkken og scene og har god plass til både oppdekning og dans. Det medfølger dekketøy til 100 personer.
Elvebredden Catering tilbyr utkjøring/henting av duker, musikkanlegg og annet utstyr, samt servitører/hovmester og mat uten fraktkostnader til selskapslokalet, i tillegg har Elvebredden Catering åpent lørdager og søndager for retur av leid utstyr. Ta kontakt for tilbud på selskap med catering! Vi kan stå for skjenkebevillingen eller dere kan ha med alkoholen selv, det er opp til dere. Vin anbefalinger er vi behjelpelig med uansett hva dere velger!
Grefsen og Disen Velhus – populært kalt «Svetter’n» – ligger i Kjelsåsveien og Lettvintveien, altså mellom strøkene Grefsen og Disen. Navnet «Svetter’n» stammer fra Grefsen kino – den tidligere kinoen i 2.etasje hvor det ofte var veldig varmt og nesten alltid fullt hus.
Disen Vel syslet med planer om et eget velhus allerede i 1912, men først i 1917, da de slo seg sammen med Grefsen vel, ble det mer realisme i planene. Henrik Nissen d.y., en av byens ledende arkitekter på den tiden, ble engasjert som arkitekt.
Et staslig murhus i nyklassisisme med den karakteristiske søylefronten reiste seg og stod ferdig i 1928. Etter mange års arbeid med tomtespørsmål og økonomi, kunne Grefsen og Disen Vel den 19.mars 1929 ønske velkommen til årsmøte i eget velhus. Huset var i full drift fra første stund. Det var kino i 2. etasje (en av få private kino i Oslo) og 1. etasje ble leiet ut til restaurant i en del år. Revyer ble satt opp og kor, musikkorps m.m. hadde øvelser og konserter her. Sanitetsforeningen, Grefsen idrettslag, med flere, hadde basarer, møter og sammenkomster.
Under andre verdenskrig ble huset beslaglagt av okkupasjonsmakten og benyttet til lasarett. Etter krigen forsatte virksomheten med uforminsket styrke i noen år, med blant annet med jazzklubben Grefsen Jazz-society. Kinoen ble lagt ned 1.juni 1960. På midten av 1960 tallet, ble huset bortleid i en periode, men ny drift tok til i begynnelsen av 1980. Og vært i gang siden.
Står i dag like staselig og like populært med mange kulturaktiviteter.
Bygningen er oppført på Byantikvarens gule liste – en oversikt over registrerte verneverdige kulturminner og kulturmiljø i Oslo. Og 21.juni 2010 mottok Svetter’n kulturskiltet ”Blåmerke” av Selskapet for Oslo Byes Vel.
I huset forøvrig er det Siga barneklærbutikk, kaffebaren «Hos Lene», frisørsalongen «Frisørpikene», samt kontorer for Global Evangelical church og et snekkerfirma.
Alle priser er oppgitt med forbehold om endring uten varsel. Ta kontakt for tilbud.